برگزاری دوره آموزشی مقابله با تخلیه تلفنی در نیروگاه نکا

1400/10/04 - 16:44

      به منظور افزایش آگاهی کارکنان در راستای صیانت از اطلاعات سازمانی­ و آگاهی عمومی، دوره آموزشی و توجیهی مقابله با تخلیه تلفنی ویژه مدیران و متصدیان مشاغل حساس در نیروگاه شهیدسلیمی نکا  برگزار شد.

      در این دوره، یکی از کارشناسان خبره با هماهنگی دفتر حراست شرکت مدیریت تولید برق نکا و همکاری حراست کل استان مازندران به تشریح اهداف، شیوه ­ها، محورها و راه­ های مقابله با تخلیه تلفنی دشمن پرداخت.

      مدرس این دوره از تخلیه تلفنی به عنوان دقیق ­ترین، آسان­ترین، کم هزینه­ ترین و سریع­ترین ابزار جاسوسی دشمن برای ضربه زدن به کشور هدف یاد کرد و گفت: این روش تلاشی آگاهانه از سوی دشمن است که در اثر غفلت و فریب مخاطب شکل می­گیرد و بدلیل مزیت ­هایی که ذکر آن گذشت از متداول­ ترین روش­های جاسوسی از سوی سرویس­های اطلاعاتی کشورهای متخاصم است، بنابراین حواسمان باشد که زنگ تلفن همیشه زنگ خبر نیست بلکه گاهی اوقات زنگ خطر است، پس همیشه باید هوشیار و مراقب باشیم تا در تور جاسوسی دشمن گرفتار نشویم.

      وی ضمن تأکید بر ضرورت، حساسیت و لزوم حفظ اطلاعات و اسرار سازمان، بر اصل عدم ­اعتماد به تمامی تماس گیرندگان ناشناس و غریبه تحت هر عنوان و رده و جایگاه تأکید کرد و افزود: تا هویت تماس گیرنده احراز نشده، هرگز نباید به سؤالاتش پاسخ گفت. چون افراد تخلیه­ کننده بسیار باهوش، مجرب و آموزش دیده هستند و ممکن است با معرفی خود به عنوان شخصیتی مهم یا از ارگان و دستگاه خاص و حتی تهدید یا دادن اطلاعاتی جزئی از سازمان و یا در قالب انجام نظرسنجی بدنبال دستیابی به اهدافشان باشند.

      این کارشناس همچنین بر استفاده هوشمندانه از ابزارهای ارتباطی و فضای مجازی توصیه کرد و گفت: در سفرهای خارجی تحت هیچ شرایطی برای افراد ناشناس هیچ محمول ه­ای را حمل نکنید.

    در خاتمه بمنظور آشنایی بیشتر شرکت­کنندگان با شگردهای مختلف جاسوسی، فیلم­های مستندی از تخلیه تلفنی دشمن به نمایش در­آمد.