برای نخستین بار و با استفاده از فناوری داخلی بوقوع پیوست: بهره برداری از سیستم آرشیو بلند مدت اطلاعات بلوک سیکل ترکیبی نیروگاه نکا

1399/07/22 - 17:31

برای نخستین بار و با استفاده از فناوری داخلی بوقوع پیوست:

بهره برداری از سیستم آرشیو بلند مدت اطلاعات بلوک سیکل ترکیبی نیروگاه نکا

      پروژه راه اندازی سیستم جدید آرشیو بلند مدت اطلاعات ( MOD SERVER ) در بلوک سیکل ترکیبی نیروگاه شهیدسلیمی نکا به بهره برداری رسید.

   مدیرعامل شرکت مدیریت تولیدبرق نکا با اعلام این خبر افزود: اجرای کامل بخشهای مختلف این پروژه مانند طراحی، ساخت قطعه، برنامه نویسی و نصب سیستم با استفاده از توان متخصصان داخلی، رتبه کشور ما را به جایگاه دوم کشورهای دارنده فناوری سیستم ذخیره سازی اطلاعات DCS TXP زیمنس رسانده است.

      محسن نعمتی هدف از اجرای این پروژه را ایجاد بستری مطمئن برای ذخیره سازی طولانی مدت اطلاعات نیروگاه سیکل ترکیبی عنوان کرد و افزود: براساس طراحی شرکت سازنده، ذخیره سازی اطلاعات بلندمدت در سیستم کنترل DCS تاکنون برروی دیسک های نوری خاص ذخیره سازی می گردید که اشکالاتی در این روش وجود داشته و اکنون با راه اندازی سیستم جدید برطرف و اطلاعات نیروگاه برای سالیان طولانی در این سیستم ذخیره و قابل بازیابی خواهد بود.

    وی ادامه داد: برای عملیاتی کردن این پروژه قبل از نصب سیستم جدید، قطعات سخت افزاری دو عدد از کامپیوترهای سیستمSU (سرور اطلاعات) و کامپیوتر ارتباطی سیستم DCS (PU) ارتقاء و بروزرسانی شد، همچنین برای انتقال اطلاعات به شبکه داخلی نیروگاه، کامپیوتر دیگری به همراه سیستم ارسال یکطرفه اطلاعات نصب و برنامه نویسی لازم انجام و اجرا گردید. بدین ترتیب اطلاعات نیروگاه سیکل ترکیبی در دو حالت آنلاین و آفلاین به صورت گرافیکی بر روی شبکه داخلی برای کاربران قابل رویت و ارسال پیامکی اطلاعات و رخدادهای آن نیز راه اندازی و در مدار قرار گرفت.

     لازم به ذکر قبل از بومی سازی این سیستم در کشور فقط یک  شرکت از کشور جمهوری چک و به طور محدود موفق به بهینهسازی سیستم ذخیره اطلاعات DCS TXP زیمنس شده بود.