واحد یک بخاری نیروگاه نکا با ظرفیت440 مگاوات به شبکه سراسری برق پیوست

1399/04/02 - 20:12

با انجام تعمیرات اساسی و در آستانه پیک مصرف تابستان:

 واحد یک بخاری نیروگاه نکا با ظرفیت440 مگاوات به شبکه سراسری برق پیوست

      واحد یک بخاری نیروگاه شهیدسلیمی نکا با ظرفیت اسمی 440 مگاوات، پس از انجام پنجمین تعمیرات اساسی مجدداً به مدار تولید برگشت.

      مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق نکا با اعلام این خبر افزود: این واحد طبق برنامه زمانبندی ، اواخر بهمن ماه گذشته به منظور انجام تعمیرات اساسی و ارتقاء آمادگی تولید در تابستان از مدار خارج و پس از گذشت 4 ماه فعالیت تعمیراتی بدست کارکنان پر تلاش و متخصص نیروگاه، مجدداً به شبکه سراسری برق کشور پیوست.

       مهندس محسن نعمتی با اعلام این خبر افزود: طبق دستورالعمل شرکت سازنده، واحدهای بخاری این نیروگاه پس از هر 25 هزار ساعت کارکرد معادل توربین، تحت تعمیرات نیمه اساسی و پس از 50 هزار ساعت کارکرد، تحت تعمیرات اساسی قرار میگیرند، بر همین اساس قبل از این، 9 مرحله تعمیرات نیمه اساسی و اساسی در این واحد انجام و تعمیرات اخیر دهمین تعمیرات برنامه ریزی شده در این واحد از زمان راه اندازی اولیه در سال 1358 تاکنون میباشد.

      وی با اشاره به دشواری و حساسیت کار نگهداری و تعمیرات و بهره برداری از واحدهای این نیروگاه پس از 4 دهه کارکرد، گفت: خوبست مردم بدانند که با شیوع ویروس کرونا در کشور و در حالی که محدودیتها و فاصله گذاریهای اجتماعی اعمال شده از ابتدای اسفند تا پایان اردیبهشت ماه فعالیت بسیاری از مشاغل را محدود و یا به تعطیلی کشانده بود کار و فعالیت در نیروگاهها بدون وقفه ادامه داشت لذا همزمانی انجام تعمیرات این واحد با شرایط ویژه دوران کرونا و نگرانی از به خطر افتادن سلامت کارکنان از یکسو و گستردگی حجم کار بدلیل عمر بالای تجهیزات نیروگاه و لزوم آمادگی واحدها همزمان با آغازین روزهای گرم سال، شرایط را بسیار سخت کرده بود، اما همکاران توانمند و متخصص ما مثل همیشه به عشق مردم و برای تأمین نیاز شبکه برق کشور، بار دیگر چالش را به چالش کشیدند و بی وقفه، با تلاش مضاعف و همت جهادی خود توانستند در راستای شعار جهش تولید، ضمن رعایت دستورالعملهای بهداشتی و مراقبت از سلامت خود، کار تعمیرات را با موفقیت به سرانجام برسانند.

       نعمتی همچنین با اشاره به افزایش فزاینده دمای هوا در کشور افزود: هموطنان ما مطمئن باشند که فرزندان آنان در نیروگاهها با تمام توان و بطور شبانه روزی در تلاشند تا در تولید مطمئن و پایدار برق و آسایش مردم خللی بوجود نیاید، اما از مشترکان فهیم تقاضا داریم که مثل همیشه با مدیریت مصرف و رعایت الگوی مصرف بهینه انرژی به خادمان خود در صنعت برق کمک کنند تا انشاءا... پیک تابستان را بدون خاموشی سپری کنیم.

   وی گفت: همزمان با انجام تعمیرات اساسی این واحد علاوه بر اجرای بالغ بر 8 هزار فعالیت معمول و تعریف شده در تعمیرات اساسی، حسب نیاز تعداد 40 پروژه نیز در قالب فعالیتهای مازاد و غیر معمول انجام پذیرفت که از جمله آنها میتوان به تعویض پره های ثابت ردیف اول توربین فشار قوی، انجام شابرکاری پوسته های بیرونی توربینهای فشار قوی و فشار متوسط، ساخت و نصب بسکتهای لایه های گرم و سرد ایرپری هیتر ( پیش گرمکن هوا)، تعویض لوله های استیم کوئل، ساخت و تعویض رینگ ورودی پمپ شماره یک آب دریا، خرید و تعویض باطریهای باطریخانه، تعویض ورقهای کانال دود و دودکش ، تعویض لوله هات درین زیر واحد و... اشاره نمود.

 

     نعمتی همچنین افزود: در طول این تعمیرات اقدامات و فعالیتهای مختلفی به شرح زیر بر روی تجهیزات بخشهای مکانیک، الکتریک، ابزاردقیق، شیمی و ... صورت پذیرفت: تعمیرات اساسی توربینهای فشار قوی، فشار متوسط و فشار ضعیف، تعمیرات اساسی ژنراتور، تعمیرات اساسی، تعویض اکسپنشن و انجام جت پرشر کندانسور اصلی، تعمیرات اساسی اف دی فنها، تعمیرات اساسی فید پمپ توربینی ، تعمیرات اساسی پمپهای آب دریا و سایر پمپهای سیستم خنک کاری ، تعمیرات اساسی پمپهای سوخت و شیمی، بازدید و تعمیرات سیستم ایر کاندیشن، تعمیرات اساسی بویلر، اسیدشویی بویلر، قلیاشویی ایرپری هیترها و فاز دوم بویلر، ترمیم عایقهای بویلر، تست و تنظیم سیفتی والوهای بویلر، تعمیرات اساسی والوهای سیستمهای آب دریا، آب سرویس، کندانسیت‏، سیستم سوخت، سیستم ورودهوای مشعلها، استاپ والوها و کنترل والوهای بویلر، نصب اتصالات و لوله های مسیر اسیدشویی و والوهای اصلی توربین و محرکهای مربوطه، تعمیرات اساسی باسهای 380 ولت و 6.3 کیلو ولت، رکتی فایر و اینورتر و همچنین تعمیرات اساسی الکتروموتورهای 380 ولت سیستم آب سرویس، روغنکاری ترانسها و الکتروموتورهای 6.3 کیلوولت آب دریا، اف دی فنها، کندانسیت و فید پمپها، تعمیرات اساسی ترانسهای اصلی و فرعی، دمونتاژ، ‌سرویس و کالیبره کارتها ، تعمیرات اساسی تجهیزات ابزاردقیقی اعم از کارتهای درایو، ترموکوپلها و ترانسمیترها.

      خاطر نشان میشود: سال گذشته و در چهلمین سال بهره برداری این واحد، پس از اجرای چندین پروژه بهینه سازی و رفع موانع و محدودیت تولید، رکورد تولید 440 مگاوات به میزان ظرفیت اسمی به ثبت رسید.

    لازم به ذکر است که نیروگاه شهیدسلیمی نکا با ظرفیت اسمی تولید 2214 مگاوات به عنوان یکی از بزرگترین نیروگاههای کشور، سهم بسزایی در تأمین برق کشور و پایداری شبکه ایفا مینماید.