تعویض سیت کنترل ولو کنارگذر فشار ضعیف در نیروگاه نکا

1398/07/23 - 11:22
چاپ

با تکیه بر توان و همت متخصصان جوان نیروگاه انجام شد:

تعویض سیت کنترل ولو کنارگذر فشار ضعیف در نیروگاه نکا

       بمنظور پیشگیری از نفوذ بخار به محفظة کندانسور، افت خلاء و کاهش راندمان واحد، سیت کنترل ولو کنارگذر فشار ضعیف نیروگاه شهیدسلیمی نکا تعویض شد.

      با عنایت به عدم وجود تجربه کافی در زمینه تعویض سیت این نوع کنترل ولوها ، فرآیند انجام کار با همفکری و مشارکت فنی و مستمر کارکنان جوان معاونت­ های مهندسی و تعمیرات این نیروگاه با موفقیت به سرانجام رسید.

      والوهای کنترل و استاپ کنارگذر فشار ضعیف یکی از مهمترین و پرکاربردترین والوهای توربین بخار نیروگاه می­باشد که در فرآیند راه ­اندازی و بهره برداری، جهت نظارت بر جریان و ثابت نگه­داشتن فشار بخار کنارگذر بکارمی­روند، عملکرد صحیح این والوها، امکان نگهداری بویلر را پس از بروز اشکال و خروج ناگهانی توربین به اپراتور می­دهد و موجب کاهش مصارف سوخت و انرژی و سرعت در بهره برداری مجدد از واحد می شود.

      ماهیت کاری این والوها بگونه ­ای است که همواره احتمال دوفازی شدن سیال و تشکیل قطرات آب که از عوامل بسیار مخرب در شیرهای کنارگذر است موجب سایش و خوردگی شدید محور استاپ والو، دیسک استاپ والو، بوش و بوش راهنما می­شود.

       بنا به این گزارش با انجام فعالیت فوق از تلفات بسیار زیاد بخار، کاهش راندمان واحد در اثر افت خلاء کندانسور، افزایش روند تخریب قطعات داخلی ولو، افزایش هزینه ­های ناشی از نگهداری و تعمیرات و نیز خروج مبالغ هنگفتی ارز از کشور پیشگیری شد.