برگزاری سمینار آشنایی با اهداف آزمایشات ادواری در نیروگاه نکا

1397/07/28 - 10:39

برگزاری سمینار آشنایی با اهداف آزمایشات ادواری در نیروگاه نکا

       در پی اعلام نتایج آزمایشات سالانه بعمل آمده از کارکنان، سمینار آموزشی با هدف آشنایی کارکنان با اهداف آزمایشات ادواری و اقدامات پیشگیرانه از بیماری­های شغلی در نیروگاه شهیدسلیمی نکا برگزار شد.

      در این سمینار دکتر سیدامیررضا مظفری متخصص طب­ کار و بیماریهای شغلی، به تشریح و تحلیل نتایج حاصله از آزمایشات سال گذشته و همچنین اقدامات مؤثر جهت پیشگیری از ابتلاء کارکنان به بیماری­ های شغلی پرداخت.

      وی از انجام معاینات منظم کارگران صنایع به عنوان مهمترین مکانیسم کنترل فرایند حادثه یاد کرد و گفت: آزمایشات ادواری مهمترین و کم­ هزینه ­ترین اقدام پیشگیرانه از بیماری­ های شغلی است چرا که بسیاری از بیماری­ های شغلی را به شرط شناسایی به موقع می­توان با هزینه و خسارت اندک، درمان و از پیشروی آن جلوگیری نمود.

      این پزشک با بیان اینکه معاینات ادواری و بدو استخدامی کارکنان ماهیت درمانی و پیشگیرانه دارد، افزود: نهادینه کردن فرهنگ پیشگیری در کنار معاینات ادواری نیاز به آموزش و افزایش سطح آگاهی کارکنان پیرامون وظایف شغلی، مخاطرات و نحوه مواجهه با آن دارد.

      دکتر مظفری در ادامه ضمن تبیین اهداف معاینات ادواری، خاطر نشان کرد: تشخیص زودهنگام  بیماری­های ناشی از کار، درمان به موقع شاغلین، غربال گری و جلوگیری از پیشرفت بیماری­ ها، پیشگیری از ابتلاء دیگر کارگران شاغل در شغل ­های مشابه و در نتیجه متناسب­ سازی وظایف شاغلان با شرایط روحی و جسمی آنان جهت جلوگیری از خطرات احتمالی از جمله اهداف این آزمایش ­هاست.

    مظفری در بخش پایانی سخنانش با بررسی نتایج آزمایش­های ادواری بعمل آمده از کارکنان نیروگاه،  عوامل افزایش دهنده آنزیم­ ها بویژه آنزیم ­های کبدی، علائم و راه­ های پیشگیری از ابتلاء به بیماری­ های دیابت و هپاتیت را تشریح و بر نقش ورزش به عنوان ساده ­ترین راه تضمین سلامت تأکید کرد.