درباره نیروگاه

چاپ

نیروگاه ‌شهید سلیمی ‌نکا، یکی‌ از مهمترین‌ سرمایه‌های‌ ملی‌ و از بزرگترین‌ نیروگاه­های‌ کشور است . این نیروگاه متشکل‌ از دو بخش‌ مستقل‌ بخاری‌ و سیکل‌ترکیبی بوده که در ساحل‌ دریای‌خزر و در 25 کیلومتری‌ شمال‌ شهرستان ‌نکا قرار دارد. قدرت‌ نامی‌ این‌ نیروگاه‌ 2214 مگاوات‌ می­ باشد که‌ از چهار واحد بخاری هریک با قدرت نامی 440 مگاوات، یک بلوک سیکل­ترکیبی شامل دو واحد گازی هریک با قدرت نامی 137/6 مگاوات و یک واحد بخاری با قدرت نامی 160 مگاوات و همچنین دو واحد توربین انبساطی با قدرت نامی هرکدام 9/4 مگاوات تشکیل شده است.

مشخصات‌ فنی:

 

اداره ساخت داخل:

خودکفایی و رشد شاخص­های اقتصادی کشور در گرو خودباوری، اتکاء به توانمندی­های داخلی و حمایت از کار، نیرو و سرمایه داخلی، به ویژه تولیدکنندگان قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنایع می­باشد. لذا شرکت مدیریت تولید برق نکا در راستای تحقق این هدف و تأمین تجهیزات و قطعات مورد نیاز خود و همچنین حمایت از شرکت­های سازنده قطعات داخلی، در سال 1390 نسبت به ارتقاء کمیته ساخت داخل شرکت به اداره ساخت داخل اقدام نمود.

در طی این سال­ها با پیگیری­های این اداره و تلاش و پشتکار متخصصان و تولیدکنندگان داخلی، توانمندی­ها به فعلیت رسید و بسیاری از قطعات مهم نیروگاهی با دستان با کفایت نیروهای داخلی بازسازی، مهندسی معکوس و یا طراحی و ساخته شد و کشور از ورود بخش مهمی از تجهیزات نیروگاهی بی­نیاز گردید.

با گذشت زمان و تشدید فشارهای خارجی و ایجاد تحریم­های ظالمانه از سوی دشمنان، ضرورت جایگزینی تجهیزات مستهلک شده­ واحدها با رویکرد قطع وابستگی نیروگاه به سازنده‌های خارجی جهت پاسخگویی به نیاز فزاینده مشترکان برق کشور ، راهبری و حرکت در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری و نیز به لحاظ اقتصادی، ضرورت ایجاد ساز و کارهای لازم برای حمایت از تولید قطعات نیروگاهی در داخل کشور را بسیار حائز اهمیت نموده است.

 

توانمندیها: