با خودباوری و همت کارکنان نیروگاه نکا: ترموکوپلهای حفاظت یاتاقانهای فیدپمپ های نیروگاه نکا بازسازی شد

1403/04/02 - 11:12

      با ابتکار عمل و تخصص کارکنان امور تعمیرات ابزاردقیق نیروگاه شهیدسلیمی نکا ترموکوپلهای حفاظت یاتاقان های فیدپمپ های واحدهای بخار بازسازی و وابستگی کشور به سازندگان خارجی این تجهیز برطرف شد.

سرپرست معاونت تعمیرات شرکت مدیریت تولید برق نکا با اعلام این خبر گفت: با توجه به عمر بالای واحدها و اتمام ترموکوپلهای موجود در انبار و اشکالات بهره برداری از ترموکوپلهای جدید شامل: خروج مجازی فیدپمپها در اثر عملکرد مجازی سنسورها و نشتی از بدنه داخلی ترموکوپلها که نیازمند خروج پمپ و روغن کاری بود. ساخت بدنه ترموکوپلها با پیگیری اداره ساخت داخل شرکت انجام و پس از تهیه کابل و جداسازی سنسور از ترموکوپلهای معیوب، لحیم کاری و جانمایی سنسور در بدنه ساخته شده و همچنین وارنیش کاری و چسب کاری ترموکوپلها در سایزهای مختلف توسط کارکنان امور تعمیرات ابزاردقیق انجام گرفت.

ابراهیم قلعه سری افزود: از نکات برجسته این پروژه می توان به صرفه جویی ریالی حدود 97 درصدی تعمیر این ترموکوپل ها در مقایسه با قیمت خرید آن اشاره کرد، بگونه ای که 30 عدد از این ترموکوپلها با هزینه مورد نیاز معادل برای خرید تنها یک عدد تعمیر شده اند.

قلعه سری ادامه داد: با توجه به نوع ترموکوپل(از نوع فنری) درحال حاضر هزینه تهیه و خرید کامل هر کدام بالغ بر 150 میلیون ریال است و مهمتر اینکه برای تامین آن دیگر نیازی به خرید نیست و می توان با بازسازی این قطعه با توانمندی متخصصان داخل شرکت، از آن بهره برداری نمود.

وی گفت: هر یک از واحدهای بخار نیروگاه نکا دارای دو فیدپمپ الکتریکی و یک فیدپمپ توربینی هستند و مجموعاً 38 عدد از این نوع ترموکوپلها کار حفاظت دمایی از یاتاقانهای فیدپمپها را بعهده دارند و در صورت عبور دمای نهایی یاتاقانها تا حدود 120درجه سانتیگراد، فیدپمپ را از مدار خارج می کنند.